کتاب یزد

سنگری برای همه ی آنان که دغدغه کتاب ، کتابخانه ،کتابخوانی و کتاب داری دارند

کلید خبائث

یکی دیگر از گناهان کبیره  ، گناه بزرگ و نابخشودنی دروغ است که قبح و زشتی آن در حد غیبت و تهمت است.در حدیثی از حضرت امام حسن عسكرى‏عليه السلام می خوانیم:
«جعلت الخبائث كلها في بيت واحد و جعل مفتاحها الكذب۱
زشتى‏ها را در خانه‏اى گذاشته‏اند و دروغ را كليد آن خانه قرار داده‏اند.»
براستی که دروغ و دروغ گویی یکی از گناهان کبیره و بزرگ است که متاسفانه برای عده ای! به آسانی آب خوردن شده است. آنچه در ذیل می آید چند آیه و حدیث پیرامون دروغ و دروغ گویی است:
 خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید:
«إِنَّما يَفْتَرِي الْكَذِبَ الَّذِينَ لا يُؤْمِنُونَ»۲ ، دروغ را كسانى مى سازند كه ايمان ندارند.
رسول خدا(صلى الله عليه وآله) مى فرمايد:
«ايّاكم و الكذب فانّ الكذب يهدى الى الفجور، و الفجور يهدى الى النار»۳ ، از دروغ بپرهيزيد; زيرا دروغ به بدكارى مى كشاند، و بدكارى انسان را به جهنم مى كشاند.
اميرالمؤمنين(عليه السلام) نيز مى فرمايد:
«لا يجد العبد طعم الايمان حتّى يترك الكذب هزله و جدّه»۴، بنده مزه ى ايمان را نمى يابد تا وقتى كه دروغ را (به طور كلّى) ترك كند، چه شوخى باشد، چه جدّى.
على بن الحسين(عليه السلام) مى فرمايد:
«اتقوا الكذب الصغير منه و الكبير فى كلّ جدّ و هزل فانّ الرجل اذا كذب فى الصغير اجترء على الكبير»۵ ، از دروغ بپرهيزيد چه كوچك، چه بزرگ، چه شوخى، چه جدّى; زيرا كسى كه در موضوع كوچكى دروغ گفت بر گفتن دروغ بزرگ جرأت پيدا مى كند.
امام باقر(عليه السلام) مى فرمايد:
«ان الله عزّوجلّ جعل للشّر اقفالا و جعل مفاتيح تلك الاقفال الشراب و الكذب شرّ من الشّراب»۶ ، خداى عزّوجل براى بدى قفل هايى قرار داده است و كليد آنها شراب است و دروغ از شراب هم بدتر است.
در فرهنگ های غیر اسلامی نیز گاهی اوقات درباره دروغ و دروغ گویی مجازات ها و سخت گیری های زیادی دیده می شود ، شاید یادتان باشد در قضیه « مونیکا گیت» که فساد اخلاقی بیل کلینتون رئیس جمهور آمریکا فاش شد ، کسی کلینتون را بخاطر ارتباط با خانم لوینسکی محاکه نکرد چرا که در آمریکا چنین مسائل زشت و فحشایی طبیعی و عادی است بلکه آنچه مردم و افکار عمومی آمریکا را به موضع واداشت دروغ گفتن کلینتون و تکذیب ارتباط با خانم لوینسکی بود.۷

پی نوشت :
1) جامع السعادات، ج 2، ص 249.
2) سوره ى نحل، آيه ى 105.
3) جامع السعادات، ج 2، ص 248.
4) سفينه البحار، ج 7، ص 455، و جامع السعادات، ج 2، ص 249.
5) جامع السعادات، ج 2، ص 249.
6) همان.
7) درباره و.اقعه «مونیکا گیت» در این آدرس شرح کامل ماجرا را بخوانید
http://fararu.com/fa/news/154249/%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1-%D8%B1%D8%B3%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%AE%D9%84%D8%A7%D9%82%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%84-%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%86%D8%AA%D9%88%D9%86


برچسب‌ها: دروغ و دروغ گویی, مذمت دروغ و دروغ گویی, وبلاگ نویسی, خانم لوینسکی, مونیکا گیت
[+]   یکشنبه سوم شهریور ۱۳۹۲| ساعت 13:59  |  سید محمد رستگاری  |